a

Blog

Wesele i ślub – kiedy rozpocząć organizację i jak zaplanować zadania? – część 2

6. Muzyka: zespół na wesele, DJ, wodzirej

Muzyka to jeden z najważniejszych elementów oprawy wesela. Może sprawić, że goście nie będą schodzić z parkietu – albo zrujnować nawet najpiękniejszą uroczystość. Dlatego wybór muzyków jest drugą – zaraz po sali weselnej – najważniejszą sprawą na Waszej liście zadań.

Zespół na wesele czy DJ?

Każde z rozwiązań ma kilka plusów i minusów:

Muzyka na żywo potrafi wyczarować wyjątkowy klimat i porwać gości do tańca. Dobry zespół na wesele to jednak dość duży wydatek. Z kolei w przypadku tańszych bandów, czasami ciężko zweryfikować ich poziom muzyczny, co może się skończyć rozczarowaniem.

DJ na wesele (lub tandem DJ-ów) to zdecydowanie tańszy wariant niż zespół złożony z kilku muzyków. Do tego masz pewność, że grane podczas imprezy utwory będą brzmiały dokładnie tak, jak powinny. DJ jest też bardziej elastyczny w doborze repertuaru.

#WSKAZÓWKA: Warto wziąć pod uwagę rozwiązanie łączone – na przykład zatrudnić zespół akustyczny (jazz band) na ślub i początek imprezy, umilający czas gościom w czasie obiadu. A potem, od pierwszego tańca imprezę przejmuje DJ.

Nie zapomnij o oprawie muzycznej ślubu!

Tu również jest kilka możliwości:

 •  Oprawa muzyczna w kościele – jeśli bierzecie ślub kościelny, warto rozważyć opcję lokalnego organisty lub muzyka, który gra w trakcie mszy. To zazwyczaj najtańsze rozwiązanie.
 • Ten sam zespół, który gra na weselu – wiele zespołów muzycznych oferuje także obsługę ślubu, choć nie zawsze.
 • Muzycy, którzy zagrają tylko na ślubie – tu możliwości jest mnóstwo. Od solisty po kwartet smyczkowy albo chór. To z reguły najdroższe – ale też najbardziej efektowne – rozwiązanie. Jeśli bierzecie ślub w Kościele, będziecie też musieli potwierdzić taką możliwość z księdzem. Koszt jednego muzyka to ok. 350 zł za ceremonię.
Zanim podpiszesz umowę koniecznie sprawdź:
 • Czy zespół lub DJ zapewnia prowadzenie imprezy? Nie chodzi o klasycznego wodzireja, lecz o kogoś, kto poprowadzi imprezę: zapowie pierwszy taniec, zaprosi gości na kolejny posiłek, czy zgromadzi wszystkich na oczepiny albo podziękowania. Większość muzyków oferuje taką usługę, warto się jednak upewnić, że macie to w umowie.
 • Czy oferują dodatkowe atrakcje? Np. konkursy i zabawy podczas oczepin?
 • Jaki mają repertuar i czego nie grają? By uniknąć niespodzianek, sprawdź, czy grana przez nich muzyka jest zgodna z Waszą wizją wesela.
 • Dodatkowe koszty (np. dojazdów, noclegów) – jeśli zespół jest z innej miejscowości, najczęściej dolicza sobie koszt transportu zespołu i sprzętu muzycznego.
 • Wysokość zaliczki – najczęściej to ok. 10% kwoty zlecenia. Resztę przekazuje się zazwyczaj tuż po zakończeniu imprezy weselnej.

#WARTO WIEDZIEĆ: większość miejsc weselnych oferuje członkom zespołu i innym pracownikom technicznym wyżywienie w trakcie wesela oraz nocleg za połowę regularnej ceny.

#WSKAZÓWKA: Profesjonalne zespoły, oraz grupy DJ-skie często grają nie tylko na weselach – warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość posłuchania ich na żywo zanim podpiszecie umowę. Pozwoli to lepiej zweryfikować to, co znaleźliście na stronie internetowej albo YouTubie.

Co trzeba ustalić przed weselem z zespołem lub DJem?
 • Czy zespół ma własne nagłośnienie i oświetlenie – jeśli nie, musicie sprawdzić możliwości oferowane przez lokal, a następnie zweryfikować, czy spełniają standardy sprzętu muzycznego zespołu.
 • Plan wesela, na którym zaznaczycie godziny poszczególnych atrakcji i kluczowe momenty (np. pierwszy taniec).
 • Dokładne godziny, w jakich muzycy będą grać na ślubie i weselu. Standard to około 8-10 godzin z przerwami, po tym czasie muzycy z reguły oferują pracę za wyższą stawkę albo proponują obsługę DJ-ską do końca wesela.
Ile kosztuje zespół i DJ na wesele?

Za DJ-a lub tandem DJ-ów trzeba zapłacić średnio 2000-3500 tysiąca. Zespół muzyczny na dobrym poziomie to koszt rzędu 5000-10000 zł. Jeśli w grę wchodzi również oprawa muzyczna ślubu, stawki te mogą być nieco wyższe.

7. Fotograf i kamerzysta na wesele

Zdjęcia i film z wesela to pamiątki, do których będziecie wracać całe życie. Warto więc przyłożyć się do tego zadania.

 • Jak trafnie wybrać fotografa i kamerzystę na wesele?
 • Przejrzyj dokładnie portfolio realizacji, profile na Facebooku i Instagramie. Sprawdź, czy zdjęcia i filmy są w takim klimacie, na jakim ci zależy.
 • Sprawdź, czy obiekty znajdujące się na zdjęciach są podobne do tych, w których odbędzie się wasz ślub i wesele. Jeśli są w zupełnie innym stylu, zdjęcia mogą wypaść inaczej niż oczekujecie.
 • Zapytaj o rekomendacje. Często właściciele miejsc weselnych czy zespoły muzyczne znają godnych polecenia fotografów ślubnych, z którymi mieli już okazję pracować przy innych weselach. Koniec języka za przewodnika.
 • Oprócz zamieszczonych w internecie opinii, wskazówką może być też dostępność terminów. Dobry fotograf z reguły ma zamówienia na kilka miesięcy, a nawet rok do przodu.

#WSKAZÓWKA: Zanim podpiszesz umowę, przejrzyj nie tylko te zdjęcia, którymi chwali się fotograf. Zazwyczaj na Facebooku czy Instagramie znajdziesz tylko te najlepsze, zrobione w prestiżowych lokalizacjach. Zajrzyj głębiej i dokop się do zdjęć z innych, mniej spektakularnych wesel – dzięki temu zobaczysz, czego możesz się spodziewać.

Przed weselem:
 • Ustal plan imprezy – ze szczególnym naciskiem na kluczowe dla Was momenty (np. pierwszy taniec, przemówienia, podziękowania) i atrakcje specjalne (np. sztuczne ognie) – najlepiej rozpisane na konkretne godziny. Zakładamy, że chcecie mieć to na zdjęciach!
 • Wybierz termin sesji plenerowej – najlepiej umówić się na nią w innym terminie. W dniu ślubu znajdźcie jednak 15 minut na kilka ujęć tylko we dwoje – takie emocje już się nie powtórzą.
 • Zaplanuj zdjęcia z gośćmi – choć nie każdy za nimi przepada, pozowane zdjęcia są świetną pamiątką – zwłaszcza dla rodziny. Warto więc wygospodarować na nie chwilę i zaprosić do udziału wszystkich gości. To też dobra okazja, by zrobić zdjęcia grupowe.

#WSKAZÓWKA: jeśli nie lubisz sztampy, pomyśl o zdjęciach z lotu ptaka. Fotografie wykonane za pomocą drona to świetna pamiątka ślubu – i dobry pomysł na prezent dla gości.

Umów się na sesję narzeczeńską – jeśli tylko macie taką możliwość. To dobra okazja, by się poznać, przełamać lody i zobaczyć, jak wygląda współpraca z fotografem.

Marzy Wam się oryginalne wideo z wesela? Wasz film wcale nie musi być zwyczajną relacją. Wystarczy zadbać o kilka detali, by stworzyć coś wyjątkowego i oryginalnego.  Możecie wcześniej nagrać swoje wypowiedzi, w których opowiadacie, jak się poznaliście, albo uzupełnić materiał o ujęcia z sesji plenerowej, czy zabawne gagi z przygotowań do ślubu. Liczy się pomysł.

Fotograf i kamerzysta na wesele: co powinno znaleźć się w umowie?
 • Dokładne godziny pracy fotografa i kamerzysty na weselu. Standardowo rozpoczynają się one w momencie przygotowań i kończą po oczepinach (to około 10-12 godzin).
 • Dodatkowe koszty – tak jak w przypadku zespołu, najczęściej dotyczą transportu i ewentualnych noclegów, jeśli fotograf/ kamerzysta jest z daleka.
 • Terminy realizacji i przekazania zdjęć – niestety często są bardzo długie (nawet do kilku miesięcy po weselu). Warto uzbroić się w cierpliwość, ale też określić w umowie, do kiedy najpóźniej powinniście otrzymać zdjęcia lub filmy.
 • Wysokość zaliczki. Standardowo to ok. 10% kwoty zlecenia. Całkowita zapłata powinna nastąpić dopiero po otrzymaniu zdjęć lub filmów.

WAŻNE! Jeśli planujesz ślub kościelny, upewnij się, że fotograf i kamerzysta mają licencję na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych. Bez niej uwiecznienie ślubu może się okazać niemożliwe!

Ile to kosztuje?

Fotograf na wesele to koszt rzędu 2000-5000 zł (średnia półka cenowa). Pakiet standardowo zawiera:

 • Relację z przygotowań, ślubu i wesela (kilkaset zdjęć na pendrive)
 • Albumy z wybranymi przez młodą parę zdjęciami
 • Wykonanie sesji plenerowej po ślubie
 • Czasami dodatkowo sesję narzeczeńską.

Stawki kamerzysty na wesele zaczynają się od 2500 zł za krótką video relację i rosną wraz z długością filmu oraz zastosowaniem efektów specjalnych (np. ujęć z drona). W standardowym pakiecie zazwyczaj jest krótki film (tzw. teledysk ślubny) i dłuższy film będący relacją z najważniejszych momentów (trwa od 20 minut do godziny). Osobno wyceniane są filmy nagrane w ramach podziękowania dla rodziców.

Niektóre firmy oferują kompleksową usługę, obejmującą pracę fotografa i kamerzysty – wówczas stawki mogą być znacznie korzystniejsze.

8. Kwiaty i dekoracje na wesele

Wybór motywu przewodniego wesela

By miejsce weselne zachwyciło gości, zacznijcie od ustalenia motywu przewodniego ślubu i wesela. Ta decyzja pomoże wam uporządkować uroczystość wizualnie i sprawi, że dekoracje będą spójne. Przykładowo:

 • jeden dominujący kolor
 • rodzaj kwiatów lub gatunek roślin
 • wybrany styl (rustykalny, marynistyczny, boho, styl Hampton, glamour)
 • inspiracja kulturą danego kraju
 • symbol, który ma duże znaczenie dla młodej pary
 • inspiracja baśniami, bohaterami filmów, popkulturą

#WSKAZÓWKA: Zanim wybierzesz motyw przewodni, przejrzyj zdjęcia gotowych realizacji na Pintereście i Instagramie – to prawdziwa kopalnia ślubnych inspiracji! Stwórz swoją tablicę referencji, która będzie punktem wyjścia do dalszych działań.

Teraz pora wybrać wykonawcę

Jest kilka możliwości:

Dekoracje dostępne w lokalu. Część lokali weselnych oferuje własne dekoracje i kwiaty w cenie. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie macie czasu zajmować się tym samodzielnie, nie macie pomysłu na dekoracje albo po prostu nie chcecie wydawać na nie astronomicznych sum. Sale weselne często współpracują z lokalnymi kwiaciarniami i dekoratorami długoterminowo, dzięki czemu mogą zaoferować atrakcyjne ceny. Zanim jednak przypieczętujesz swój wybór – poproś o przykładowe realizacje.

Florysta. To najczęstszy wybór młodych par. I najlepszy, jeśli zależy Wam głównie na kwiatach. Standardowo florysta zadba o dekorację kościoła lub miejsca ślubu, bukiety na stołach, bukiety panny młodej i druhen, kwiaty do butonierki dla pana młodego i jego drużby. Często do tej listy dochodzą bukiety dla rodziców i dekoracja samochodu.

#WSKAZÓWKA: szukaj florystów lub kwiaciarni, które specjalizują się w dekoracji wesel lub eventów. Poproś o przykładowe realizacje.

Firma dekoratorska. Oferuje kompleksowy projekt i wykonanie dekoracji zarówno w miejscu ślubu, jak i wesela. To najlepsze rozwiązanie, jeśli planujesz uroczystość w nietypowym miejscu (np. w plenerze) i oczekujesz od firmy dekoratorskiej przygotowania całej aranżacji, łącznie z krzesłami dla gości, altanką i stołem dla urzędnika. Albo jeśli planujesz nie tylko dekoracje kwiatowe, lecz również szereg innych elementów (np. dodatkowe oświetlenie, dekoracyjną instalację za stołem pary młodej albo aranżację strefy wypoczynkowej dla gości).

Dekoracje DIY. Coraz więcej młodych par decyduje się na samodzielne udekorowanie sali – lub częściowe zapewnienie dekoracji we własnym zakresie. To czasochłonne, ale pozwala sporo zaoszczędzić. Zwłaszcza, że niektóre dekoracje są banalnie proste do wykonania. Część elementów dekoracyjnych jest znacznie tańsza, jeśli zamawiamy je sami przez internet. Z kolei większe dekoracje (np. duże podświetlane litery czy girlandy świetlne) można wypożyczyć.

Ile kosztuje aranżacja sali weselnej?

Koszty dekoracji sali weselnej zazwyczaj zaczynają się od 2000 zł i mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaki jest zakres pracy dekoratora. Jeśli płacimy wyłącznie za kwiaty, koszty wyniosą średnio 2000 – 6000 zł (przy weselu na około 150 osób). Jeśli dochodzą inne elementy dekoracyjne (np. oświetlenie, wynajęcie dodatkowej zastawy czy mebli – np. krzeseł) – koszty rosną.

#WSKAZÓWKA: Jak zmniejszyć koszty dekoracji? Dużo zależy od tego, z jakich kwiatów wykonane są bukiety. Zapytaj florystę o tańsze zamienniki popularnych gatunków. Możesz też zastąpić kwiaty efektownymi zielonymi liśćmi – to modne i bardzo efektowne rozwiązanie.

Dekoracje miejsca ślubu – checklista
 •     Jeśli planujesz ślub kościelny, upewnij się, czy twoja wizja dekoracji jest możliwa do zrealizowania w danym kościele. Dekoracja kościoła to średnio koszt rzędu 400-1500 zł.
 •     Jeśli planujesz ślub cywilny poza USC, sprawdź, czy obiekt weselny zapewnia miejsce oraz niezbędną aranżację (krzesła, stół dla urzędnika, nagłośnienie i altanę, w której będziecie składać przysięgę)
 • Jeśli ślub jest w innym miejscu lub obiekt nie zapewnia organizacji ślubu cywilnego, musicie liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wynajęcie altany z aranżacją kosztuje ok 1500 zł. Wynajem krzeseł dla gości: od 10 do 30 zł za sztukę, plus koszty transportu i rozstawienia.
Dekoracje sali weselnej – checklista
 • Upewnij się, czy lokal zapewnia wszystkie niezbędne elementy nakryć stołu: obrusy i serwetki, pokrowce na krzesła, świeczniki i świece, zastawę
 • Sprawdź, jakie możliwości dekoracji sali oferuje lokal, w którym organizujecie wesele
 • Zastanów się czy chcielibyście uwzględnić dodatkowe dekoracje.
Co zrobić, żeby uniknąć rozczarowania?
 • Na spotkanie z dekoratorem lub florystą zabierz zebrane wcześniej przykłady – najlepiej w formie tablicy inspiracji.
 •  Zweryfikuj swoje wyobrażenia z dostępnym budżetem oraz możliwościami lokalu.
 • Ustalcie, na czym najbardziej Wam zależy. Może się okazać, że wybrana koncepcja jest za droga, więc dobrze ustalić, z czego na pewno nie chcecie rezygnować, a co ewentualnie możecie odpuścić.

9. Suknia ślubna i strój panny młodej

Kiedy zacząć poszukiwania sukni ślubnej?

Przynajmniej 8-9 miesięcy przed ślubem. Większość sukni ślubnych trzeba zamówić minimum pół roku wcześniej. Część salonów oferuje opcje last minute, ale z reguły wiąże się to z większymi wydatkami lub ograniczonym asortymentem.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Suknia ślubna z salonu ślubnego (marka sieciowa): średnia cena od 2 000 do 5 000 zł

Suknia ślubna od projektanta: średnio trzeba na nią wydać od 4 500 do 10 000 zł (ale nie jest to górna granica).

Suknia ślubna uszyta na wzór u krawcowej: ok. 1 000 – 2 000 zł

Wypożyczenie sukni ślubnej – najczęściej to koszt około 50% regularnej ceny sukni z salonu. W cenie najczęściej są podstawowe poprawki krawieckie. Suknię można wypożyczyć średnio na okres od kilku dni do 2 tygodni. Uwaga: nie wszystkie salony oferują możliwość wypożyczenia!

Suknia ślubna z drugiej ręki: średnio 500 – 1000 zł – do kupienia w komisie, na forach ślubnych lub na stronach z ogłoszeniami (Allegro, OLX).

#WSKAZÓWKA: jeśli nie chcesz kupować sukienki tylko na jedną okazję, rozważ zakup sukni wieczorowej w innym kolorze niż biały. Coraz więcej panien młodych decyduje się na takie niestandardowe rozwiązanie. Warto sprawdzić też ofertę sieciówek i multibrandowych platform internetowych, takich jak Zalando czy Asos – każda z nich ma rozbudowaną ofertę ślubną.

Wybierając się na poszukiwania sukni ślubnej:

Umów się na przymiarki telefonicznie. Zwłaszcza jeśli rozpoczynasz poszukiwania jesienią i zimą, kiedy w sklepach pojawiają się nowe kolekcje. Dzięki temu będziesz mieć czas na spokojne przymierzenie wybranych modeli.

Zabierz ze sobą maksymalnie 3 osoby. Dobre rady są na wagę złota, ale jeśli towarzyszy ci 10 różnych osób, najprawdopodobniej nie będzie to zbyt pomocne. Nie kieruj się stopniem pokrewieństwa – zabierz ze sobą takie osoby, które mają podobny gust i wyczucie stylu.

Bądź otwarta na różne fasony. Często idziemy na przymiarki mając w głowie wymarzoną suknię, po czym okazuje się że… wychodzimy z inną. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź różne możliwości.

Buty ślubne, biżuteria i dodatki

Pomyśl o nich wcześniej, bo będziesz musiała przynieść je na pierwszą przymiarkę (najczęściej 2-4 miesiące przed weselem). Nie rezygnuj ze stylu, ale postaw na wygodę (spędzisz w tych butach przynajmniej 12 godzin). Warto rozważyć też zakup nieco wygodniejszej pary na zmianę.

Rozważ uszycie butów na miarę. To spory wydatek, ale zapewnia maksymalną wygodę stopom. Pamiętaj jednak, by złożyć zamówienie z dużym wyprzedzeniem.

Zabierz wszystkie dodatki i biżuterię na przymiarki i sprawdź, czy dobrze komponują się z wybraną przez ciebie suknią.

Ozdoby do włosów zabierz ze sobą na próbną fryzurę.

Fryzura i makijaż ślubny

Są dopełnieniem ślubnej stylizacji. By uniknąć stresu i rozczarowania:

 • Przetestuj usługę. Umów się na próbny makijaż i fryzurę (jeśli jest taka możliwość, tego samego dnia).
 • Zrób research w internecie i pokaż stylistce zdjęcia przykładowych fryzur i makijażu, które ci się podobają.
 • Zabierz ze sobą zdjęcie sukni ślubnej. Fryzura powinna być dopasowana do jej stylu, a także do wybranej przez ciebie biżuterii.
 • Zapytaj o możliwość wykonania makijażu i fryzury w domu.
 • Pomyśl o makijażu i fryzurze najbliższych osób (świadkowej, mamy, sióstr). Może je wykonać ktoś inny, ale warto wcześniej umówić dodatkową osobę.

10. Strój pana młodego

Garnitur, frak, czy smoking?

Większość polskich ślubów i wesel zaczyna się w godzinach popołudniowych, więc zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dress code’u, pan młody powinien postawić na tzw. strój dzienny. Zarówno frak, jak i smoking są strojami typowo wieczorowymi, więc uzasadnione jest założenie ich dopiero na wesele.

Jeśli nie zamierzacie się przebierać, najlepiej wybrać garnitur. To uniwersalny i praktyczny strój wyjściowy, który będzie odpowiedni zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Jaki kolor garnituru wybrać?

Najczęściej wybierane kolory to granat, szarość i czerń. Czarny garnitur, podobnie jak smoking, jest jednak traktowany jako strój wieczorowy, więc założenie go na uroczystość w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem.

Zdecydowanie lepszym wyborem na ślub będzie szarość albo granat. W dodatku garnitury w tych kolorach należą do najbardziej uniwersalnych i z pewnością przydadzą się jeszcze podczas wielu innych okazji.

Ile kosztuje garnitur na ślub?

Garnitur ze sklepu sieciowego: średnio 800-2500 zł. Decydując się na zakup garnituru, upewnij się, że w cenie są poprawki krawieckie.

Garnitur szyty na miarę: od 2500 do 10 tys. zł.

W co jeszcze powinien się zaopatrzyć pan młody?
 • W krawat lub muchę. Wariant stonowany będzie pasował do klasycznej sukni ślubnej i eleganckiego wesela. Wyraźniejsze wzory – do imprezy w stylu rustykalnym albo boho.
 •  Białą koszulę (a najlepiej 2 identyczne na zmianę). Mankiet koszuli powinien odrobinę wystawać spod marynarki, koniecznie przymierz ją więc razem z garniturem.
 • Poszetkę nawiązującą kolorystycznie do muchy. Można też całkiem z niej zrezygnować i pozostać przy kwiatach w butonierce.
 • Spinki do mankietów – najlepiej subtelne i eleganckie, ze szlachetnych metali.
Stroje druhen i drużbów

Jeśli marzy ci się wesele w stylu amerykańskim – zadbaj o stroje druhen z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że oprócz wyboru kolorów i kroju tych kreacji, musisz zadbać o dopasowanie ich do sylwetek twoich druhen. Ponieważ każda z nas jest inna i nie każdy będzie wyglądał dobrze w długiej prostej sukni, najlepiej zostawić im pewną dowolność. Ustal jeden kolor, styl i tkaninę – ale pozwól druhnom wybrać taki krój, żeby czuły się dobrze w swoich kreacjach.